Komentarze


 

Mapa do celów projektowych, geodeta, tyczenie budynku, Pomiary powykonawcze. Geodeta Sierakowice, Geodeta Kartuzy, Geodeta Żukowo, Geodeta Lębork, Geodeta Bytów, Geodeta Cewice, Geodeta Kolbudy, Geodeta Przodkowo.
22 września 2019

Wszystko o 
"Mapa do celów projektowych"


Kilka słów w temacie

Mapy do celów projektowych


 

Dzień dobry wszystkim, 

Dziś opowiem o mapie do celów projektowych.

Jeżeli tu trafiłeś to zapewne zastanawiasz się czym jest ta mapa do celów projektowych i do czego jest tobie potrzebna.

A co gdybym powiedział, że mapa do celów projektowych nie jest tobie potrzebna? Już widzę uśmiech na twarzy z racji zaoszczędzonego tysiaczka, ale hola hola, proszę wrócić na ziemię.

To że tobie mapa do celów projektowych nie będzie potrzebna nie oznacza, że nie będziesz musiał za nią zapłacić. Zaintrygowany?

Czym jest, jak ją czytać, do czego służy no i oczywiście komu ta mapa jest potrzebna skoro nie tobie. Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć najlepiej jak umiem.

Zaparz sobie herbatkę i zapraszam do lektury.

Mapa do celów projektowych, geodeta, tyczenie budynku, Pomiary powykonawcze. Geodeta Sierakowice, Geodeta Kartuzy, Geodeta Żukowo, Geodeta Lębork, Geodeta Bytów, Geodeta Cewice, Geodeta Kolbudy, Geodeta Przodkowo.

 


Ogólnie rzecz ujmując w temacie

Mapa do celów projektowych


 


Czym jest

mapa do celów projektowych?


 

Mapa, o której mowa to nic innego jak zobrazowanie sytuacyjno-wysokościowe  działki. Jeżeli na nieruchomości znajdują się obiekty takie jak drzewa, domy, cieki wodne, skarpy itp geodeta powinien takie obiekty pomierzyć i nanieść na mapę (skartować) - jest to część sytuacyjna mapy.

Stroną wysokościową mapy stanowią rzędne terenu. Zdarza się że pojedyncze rzędne są ze sobą połączone i tworzą warstwice. Po wrysowaniu warstwic/rzędnych można określić w jaki sposób ukształtowany jest teren. 

Projektant może na potrzeby przyszłej inwestycji zbilansować ilość wykopów do nasypów oraz stwierdzić na jakiej rzędnej ma być poziom zerowy tak, aby bilans ten wyszedł możliwie bliski zeru.

Mapa do celów projektowych to nie zwykły rysunek z zestawem symboli. To opracowanie, które musi spełniać odpowiednie kryteria. Przede wszystkim jest w odpowiedniej skali, w wymaganym odwzorowaniu kartograficznym oraz obowiązującym układzie współrzędnych. 

 


Dlaczego potrzebuję

Mapy do celów projektowych?


 

Należy zacząć od tego, że to nie ty (z reguły) potrzebujesz mapy. Mapę do celów projektowych potrzebuje projektant. 

Czy naprawdę wyobrażasz sobie zaprojektowanie domu bez aktualnego podkładu mapowego?

Załóżmy że tak jest. Mapa wygląda jak biała kartka papieru.

Projektant adaptuje nasz projekt i wkreśla go na podkład mapowy na którym nic nie ma. Gdy przyjdzie czas realizacji i tyczenia budynku okazuje się że budynek zaprojektowany jest 2 metry pod ziemią w dodatku na przecięciu linii energetycznych w taki sposób, że wody opadowe z pobliskiego terenu spływają prosto w nasz garaż. 

Mapa do celów projektowych jest "oczami" projektanta. Nie chcemy przecież, żeby ktoś projektował nasze marzenia na ślepo. Mapa jest fundamentem projektu. Dobrze wykonany pomiar oraz dobrze skartowana mapa to dobry początek  porządnego projektu. Z kolei porządny projekt to mniej  zmartwień na etapie realizacji.

 


Trochę głębiej w temacie

Mapa do celów projektowych


 

 


Etapy powstawania

mapy do celów projektowych


 

Etap I "Przyjęcie zlecenia"

Nie stanie się nic, jeżeli ktoś nie przewróci tego pierwszego klocka domino. A gdy już przewróci ...

Geodeta wykonujący mapę do celów projektowych przy okazji waszego zlecenia powinien się zapytać co zamierzacie postawić na nieruchomości.

Dlaczego jest to istotne? Dlatego, że mapę wykonuje się w różnych celach. Inaczej wykonuje się mapę pod obiekty liniowe ( przyłącza, sieci,  układy drogowe) a inaczej pod obiekty kubaturowe (domy mieszkalne, budynki usługowe,  przybudówki). Chodzi o to, aby wiedzieć na czym się skupić podczas pomiaru. 

Rzeczą fundamentalną jest to gdzie ma być wykonana mapa. Tutaj ważna jest nazwa obrębu (miejscowości) i numer działki. 

Istotnym czynnikiem determinującym cenę mapy jest stopień zagospodarowania działki. Geodeta powinien zadać tobie pytanie czy działka jest zarośnięta lasem albo czy na działce są budynki. Im więcej dzieje się na działce tym cena mapy powinna wzrastać. Dzieje się tak,  ponieważ problematyka pomiaru proporcjonalnie rośnie. Łatwiej pomierzyć pustą działkę, niż tysiąc szczegółów które się na niej znajdują.

Oddzielną kwestią determinującą cenę mapy jest to w jakim stanie są granice nieruchomości. Temat granic to temat rzeka. O tym możecie poczytać w innym moim artykule.  

Istotna jest również informacja, czy dana mapa ma służyć celom legalizacji istniejącego budynku.

Całkiem fajnie jest gdy inwestor podaje kontakt do projektanta. Czasem po prostu lepiej porozmawiać z kimś kto będzie pracował na tej mapie do celów projektowych.    

Etap II "Zgłoszenie"

Po uzyskaniu odpowiednich informacji geodeta zgłasza prace geodezyjne do  właściwego miejscowo starostwa powiatowego w wydziale geodezji i kartografii. A tam oczekuje na przyjęcie zgłoszenie i wydanie dokumentów będących niezbędnymi do wykonania takiej mapy.

Etap III "Pomiar"

Po otrzymaniu dokumentów geodeta wyjeżdża w teren oraz wykonuje pomiar. Zakres pomiaru jest uzależniony od rodzaju inwestycji, który uzgodniliśmy wcześniej. Jeżeli w zakresie pomiaru znajdują się budynki, drzewa, cieki wodne, ulice itp. wszystko to powinno znaleźć się na mapie.

Ponadto geodeta powinien przeanalizować dokumenty związane z granicami waszej nieruchomości oraz przeanalizować przebieg uzbrojenia podziemnego.

Etap IV "Operat techniczny"

Po zebraniu odpowiednich danych podczas pomiaru, geodeta opracowuje operat techniczny pomiaru sytuacyjno-wysokościowego. Jest to zbiór szkiców, map, wykazów itp. Operat ten oddaje do wydziału geodezji, gdzie zostaje poddany weryfikacji

Terminy weryfikacji swoją drogą, a praca projektanta swoją. W związku z tym, wysyłam mapę w wersji roboczej projektantom, ażeby mogli już na niej pracować.  

Dzięki temu projektant może wykonać swoją pracę, podczas gdy faktyczna mapa w urzędzie czeka na weryfikacje.

Po weryfikacji i opieczętowaniu map przez starostwo projektant zamienia mapę bez pieczątki na mapę z pieczątką i dzięki temu zaoszczędziliśmy czas. Oczywiście może być tak że mapa nie przejdzie weryfikacji ale z reguły chodzi tu tylko o kosmetyczne poprawki.

 


Jak wygląda mapa do celów projektowych


 

Mapa do celów projektowych zawiera szczegóły terenowe stanowiące treść mapy zasadniczej. ŁOO, a żeś powiedział Kacper. Takie zdanie rodzi następne dwa pytania. Pierwsze czym jest ta mapa zasadnicza i drugie czym są te szczegóły terenowe.

Zostawmy póki co w spokoju tę mapę zasadniczą, skupmy się raczej na szczegółach terenowych. Szczegółem terenowym jest wszystko to co wydaje nam się, że na takiej mapie powinno się znaleźć.  Drzewa, skarpy, kamienie graniczne, budynki, chodnik itd. To są właśnie szczegóły terenowe mające znaczenie, zwłaszcza ,że gdzieś pomiędzy nimi staramy się zaprojektować nasz obiekt.

Szczegóły terenowe są skatalogowane. Drzewo, właz studnia, hydrant, skarpa - to obiekty które są treścią mapy zasadniczej i mają nadaną formę graficzno - opisową. Wszystko co wybiega poza katalog szczegółów terenowych mapy zasadniczej, powinno być przedstawione w formie legendy na mapie do celów projektowych.  

Mapa do celów projektowych nie była by mapą do celów projektowych gdyby nie:

1) tytuł mapy "Mapa do celów projektowych"

2) skala;

3) położenie obszaru opracowania;

4) nazwa gminy;

5) identyfikator i nazwa obrębu ewidencyjnego;

6) nazwa wykonawcy prac geodezyjnych;

7) identyfikator zgłoszenia prac geodezyjnych;

8) imię i nazwisko oraz numer uprawnień zawodowych kierownika prac geodezyjnych;

9) oznaczenie układu współrzędnych prostokątnych płaskich oraz układu wysokości;

10) określenie obszaru, który był przedmiotem aktualizacji;

11) data oraz imię i nazwisko osoby, która opracowała mapę.

Mapa do celów projektowych, geodeta, tyczenie budynku, Pomiary powykonawcze. Geodeta Sierakowice, Geodeta Kartuzy, Geodeta Żukowo, Geodeta Lębork, Geodeta Bytów, Geodeta Cewice, Geodeta Kolbudy, Geodeta Przodkowo.

Przykładowa  mapy do celów projektowych w moim wykonaniu

Bardzo istotnym elementem mapy do celów projektowych jest oświadczenie geodety lub klauzula urzędu. To te dwie rzeczy sugerują pełnoprawność mapy do celów projektowych. Mapa bez klauzuli oznacza, że nie przeszła ona weryfikacji w starostwie powiatowym. Bez takiej klauzuli mapa do celów projektowych, a właściwie projekt na takiej mapie zostanie odrzucony przez wydział budownictwa.

Dokumentacja geodezyjna musi przejść weryfikację. Bez weryfikacji mapa do celów projektowych nie może służyć do celów projektowych. 

 


Wiedza dla bardzo zainteresowanych w temacie

Mapy do celów projektowych


 

Rozporządzenie w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego

1. W przypadku gdy w zamierzeniu budowlanym przewiduje się usytuowanie:

1) budynków w odległości mniejszej lub równej 4 m lub

2) innych obiektów budowlanych w odległości mniejszej lub równej 3 m

- od granicy nieruchomości, a w zasobie brak jest danych określających położenie punktów granicznych tej granicy z dokładnością właściwą dla szczegółów terenowych I grupy, wykonawca określa położenie tych punktów w drodze pomiaru.

2. W przypadku gdy punkty graniczne nie są oznaczone na gruncie znakami granicznymi lub nie stanowią jednoznacznie identyfikowalnych elementów szczegółów terenowych, pomiar, o którym mowa w ust. 1, wykonawca poprzedza czynnościami mającymi na celu ustalenie przebiegu granic działek ewidencyjnych w trybie przepisów wydanych na podstawie art. 26 ust. 2 ustawy.

 

 


Prawna definicja Mapy do celów projektowych?


 

Najważniejszą ustawą w Geodezji jest Ustawa Prawo Geodezyjne i Kartograficzne. To ta ustawa wprowadza definicję mapy do celów projektowych 

Art 2 pkt 7a Ustawa Prawo Geodezyjne i Kartograiczne

7a) mapie do celów projektowych - rozumie się przez to opracowanie kartograficzne, wykonane z wykorzystaniem wyników pomiarów geodezyjnych i materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, zawierające elementy stanowiące treść mapy zasadniczej lub mapy, o której mowa w art. 4 ust. 2, a także informacje niezbędne do sporządzenia dokumentacji projektowej oraz, z uwzględnieniem art. 12c ust. 1 pkt 1, klauzulę urzędową, o której mowa w art. 40 ust. 3g pkt 3, stanowiącą potwierdzenie przyjęcia do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego zbiorów danych lub dokumentów, o których mowa w art. 12a ust. 1, w oparciu o które mapa do celów projektowych została sporządzona, albo oświadczenie wykonawcy prac geodezyjnych o uzyskaniu pozytywnego wyniku weryfikacji;

 

 


Czy mapy do celów projektowych lub inne opracowania geodety są weryfikowane?


 

Opracowania sporządzone przez geodetów potrafią wpływać na proces budowlany obiektu. Geodeta często jest atakowany przez środowisko inwestorów i projektantów, żeby pokazał na mapach coś czego w terenie nie ma, albo usunął to co jest. Geodeta ma możliwość kreowania dokumentacji. Potrafimy w sposób szybki i tani (czego już w ogóle nie rozumiem) zaoszczędzić mnóstwo nerwów, pieniędzy i czasu inwestorom lub projektantom. Ale jak to zwykle bywa kłamstwo ma krótkie nogi. Dlatego nasze opracowania, które zasilają bazy starostw lub służą do celów prawnych muszą być i są weryfikowane. 

Art 2 pkt 7a Ustawa Prawo Geodezyjne i Kartograficzne

1. Organ Służby Geodezyjnej i Kartograficznej, do którego przekazane zostały wyniki zgłoszonych prac geodezyjnych, weryfikuje je pod względem:

1) zgodności z obowiązującymi przepisami prawa z zakresu geodezji i kartografii, w szczególności dotyczącymi:

a) wykonywania pomiarów, o których mowa w art. 2 pkt 1 lit. a, oraz opracowywania wyników tych pomiarów,

b) kompletności przekazywanych wyników;

2) spójności przekazywanych zbiorów danych, o których mowa w art. 12a ust. 1 pkt 1, z prowadzonymi przez ten organ bazami danych.

1a. Weryfikacja jest dokonywana niezwłocznie, a w przypadku prac, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 3, dla obszaru objętego zgłoszeniem prac:

1) do 1 ha - nie później niż w terminie 7 dni roboczych,

2) powyżej 1 ha do 10 ha - nie później niż w terminie 10 dni roboczych,

3) powyżej 10 ha - nie później niż w terminie 20 dni roboczych

- od dnia otrzymania przez organ Służby Geodezyjnej i Kartograficznej zawiadomienia o przekazaniu wyników zgłoszonych prac.

 

 


Czy geodeta musi odszukać punkty graniczne wykonując

Mapę do celów projektowych?


 

W tym zakresie ważna jest wiedza jakiego rodzaju obiekt ma być projektowany na wykonywanej mapie do celów projektowych. W zależności od rodzaju obiektu i jego projektowanego położenia względem granicy nieruchomości, geodeta posiada obowiązek pomiaru punktów granicznych.

W przypadku w którym nie ma możliwości odszukania kamieni granicznych, ponieważ linie graniczne nie zostały wcześniej ustalone i nie ma nawet możliwości wykonania przeliczeń mających na celu wyznaczenie współrzędnych punktów granicznych geodeta powinien wszcząć procedurę ustalania granic nieruchomości. 

 


Kilka słów na koniec


 

Artykuł ten będzie rozbudowywany o odpowiedzi na wasze pytania.

Dlatego zadawajcie pytania w komentarzach pod artykułem lub na moim facebook'u.  

Mapa do celów projektowych, geodeta, tyczenie budynku, Pomiary powykonawcze. Geodeta Sierakowice, Geodeta Kartuzy, Geodeta Żukowo, Geodeta Lębork, Geodeta Bytów, Geodeta Cewice, Geodeta Kolbudy, Geodeta Przodkowo.
Mapa do celów projektowych, geodeta, tyczenie budynku, Pomiary powykonawcze. Geodeta Sierakowice, Geodeta Kartuzy, Geodeta Żukowo, Geodeta Lębork, Geodeta Bytów, Geodeta Cewice, Geodeta Kolbudy, Geodeta Przodkowo.

CZAS NA REKLAMY

Potrzebujesz mapy do celów projektowych lub konsultacji geodezyjnej? 

Napisz e-mail

Twoje Imię

Twój e-mail

Obręb/Miejscowość w której położona jest działka

Numer działki 

Numer telefonu

Treść wiadomości

Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

ZADZWOŃ

Mapa do celów projektowych, geodeta, tyczenie budynku, Pomiary powykonawcze. Geodeta Sierakowice, Geodeta Kartuzy, Geodeta Żukowo, Geodeta Lębork, Geodeta Bytów, Geodeta Cewice, Geodeta Kolbudy, Geodeta Przodkowo.

Napisz do mnie na Facebooku

Mapa do celów projektowych, geodeta, tyczenie budynku, Pomiary powykonawcze. Geodeta Sierakowice, Geodeta Kartuzy, Geodeta Żukowo, Geodeta Lębork, Geodeta Bytów, Geodeta Cewice, Geodeta Kolbudy, Geodeta Przodkowo.

Kacper Leszczyński                     
ul. Wyszyńskiego 13/1

83-340 Sierakowice
http://geodezyjnie.pl
tel. 798 555 180
email: K
acper@geodezyjnie.pl

Kontakt