Rozporządzenie w sprawie
Dziennika budowy, montażu i rozbiórki, tablicy informacyjnej oraz ogłoszenie zawierające dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia.
1. Do dokonywania wpisów w dzienniku budowy upoważnieni są:
1)inwestor;
2)inspektor nadzoru inwestorskiego;
3)projektant;
4)kierownik budowy;
5)kierownik robót budowlanych;
6)osoby wykonujące czynności geodezyjne na terenie budowy;
7)pracownicy organów nadzoru budowlanego i innych organów uprawnionych do kontroli przestrzegania przepisów na budowie - w ramach dokonywanych czynności kontrolnych.
2. Osoby, o których mowa w § 6 ust. 5, upoważnione są do dokonywania wpisów w dzienniku budowy w zakresie, o którym mowa w tym przepisie.
Prawo budowlane
4. Przed rozpoczęciem robót budowlanych inwestor występuje do właściwego organu w celu:
1)ostemplowania przedłożonego dziennika budowy albo
2)wydania i ostemplowania dziennika budowy.
5. Organem właściwym, o którym mowa w ust. 4, jest:
1)organ administracji architektoniczno-budowlanej;
2)organ nadzoru budowlanego - w przypadku robót budowlanych objętych decyzją o:
a)legalizacji budowy, o której mowa w art. 49 ust. 4,
b)pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych, o której mowa w art. 51 ust.4.
Prawo budowlane
1. Do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie inwestor jest obowiązany dołączyć:
oryginał dziennika budowy; [...]
Dziennik budowy jest załącznikiem do wniosku o użytkowanie obiektu. Bez wypełnionego poprawnie dziennika budowy nie dostaniemy decyzji o pozwoleniu na budowę. Wiąże się to z tym, że nie będziemy mogli legalnie korzystać z obiektu który wybudowaliśmy.
Z tych dwóch aktów dowiemy się wszystkiego co można wiedzieć o dzienniku budowy. Napisane są wyjątkowo jasno, chociaż bądźmy szczerzy, rozmawiamy o książce z przebiegu naszej budowy. Co tu może być skomplikowanego.
Jak już zauważyliście po pierwszych wycinkach z prawa o dzienniku budowy mowa w dwóch aktach prawnych
Prawo budowlane - generalnie artykuł 45
Rozporządzenie w sprawie Dziennika budowy, montażu i rozbiórki, tablicy informacyjnej oraz ogłoszenie zawierające dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia.
Rozporządzenie w sprawie
Dziennika budowy, montażu i rozbiórki, tablicy informacyjnej oraz ogłoszenie zawierające dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia.
par 1.
Dziennik budowy jest przeznaczony do rejestracji, w formie wpisów, przebiegu robót budowlanych oraz wszystkich zdarzeń i okoliczności zachodzących w toku ich wykonywania i mających znaczenie przy ocenie technicznej prawidłowości wykonywania budowy, rozbiórki lub montażu.
Prawo budowlane
Art. 45.pkt 2
Dziennik budowy stanowi urzędowy dokument przebiegu robót budowlanych oraz zdarzeń i okoliczności zachodzących w toku wykonywania tych robót.
25.08.2021
Nie będę tworzył własnych definicji. Najlepiej oddają to te dwa wycinki z aktów prawnych.
Kacper Leszczyński
ul. Wyszyńskiego 13/1
83-340 Sierakowice
http://geodezyjnie.pl
tel. 798 555 180
email: Kacper@geodezyjnie.pl
Kontakt
Co to dziennik budowy?
Do czego potrzebny jest dziennik budowy?
Skąd otrzymać dziennik budowy?
Kto może wpisać się w dziennik budowy?
Jak wypełniać dziennik budowy?
Dziennik z definicji to szereg wpisów określających poszczególne zdarzenia zapisane w dniu w którym się wydarzyły. Dziennik budowy, no cóż, jak każdy inny dziennik to wpisy zdarzeń dnia codziennego, ale ten konkretny dotyczy życia codziennego budowy . Niestety nie uwzględnia on wszystkich wydarzeń z placu budowy. O ile śmieszniej wyglądałby dziennik budowy gdyby obok wpisu o kręceniu zbrojenia, był wpis "Heniek całkowicie pijany wpadł do wykopu, co ciekawe montował akurat instrukcje bhp.”
Według dziennika budowy każda budowa to zbiór cnót i poprawności wykonania budowy ze sztuką budowlaną. Jest to zbiór suchych faktów pisanych według szablonu. W dzienniku wpisy tworzone są w dniu zdarzenia, jednak obecna praktyka jest taka, że inwestorzy przypominają sobie o dzienniku dopiero podczas odbioru budynku. W związku z tym wpisy tworzone są w momencie w którym budynek już istnieje, a to sprawia, że traci on swoją wiarygodność i z dziennika robi się pamiętnik.
Gdy dziennik budowy już będzie w twoich rękach, należy go zanieść co do zasady wydziału budownictwa i ostemplować jeszcze przed rozpoczęciem robót budowlanych. Dlaczego co do zasady? Gdy borykasz się z legalizacją obiektu lub wznawiasz roboty budowlane powinieneś skierować się do nadzoru budowlanego
Dziennika budowy nie otrzymujesz, dziennik budowy trzeba kupić. Czasem zakupić można go w samym urzędzie, częściej jednak w księgarniach lub sklepach papierniczych. Jeżeli chcesz, aby dziennik przyszedł do ciebie kurierem, możesz skorzystać z poniższego linku. Link poprowadzi Cię do księgarni, która w swoim szerokim asortymencie posiada również dzienniki budowy oraz zajmuje się wysyłką wprost do twojego domu. Gdy kupisz go przez poniższy link, zyskamy i Ja (tzw. afiliacja). Z góry bardzo dziękuje :D
Lista osób które mogą cokolwiek wpisać w dziennik jest dosyć wąska. O upoważnionych osobach do dokonywania wpisów mówi paragraf 9 rozporządzenia
Dziennik należy wypełniać tak, jak to przystało na opracowanie nazwane dziennikiem. Każdy wpis musi być opatrzony datą, z którą wpis został wykonany oraz podpisem osoby która go dokonała. Wpisów należy dokonywać z zachowaniem chronologii wydarzeń. Jeżeli w dzienniku został popełniony błąd, który należy skreślić to skreślenie takie powinno być dokonane w formie następnego wpisu. Wpis skreślony powinien być skreślony w taki sposób, aby można było go odczytać, a powód skreślenia określony w nowym wpisie. Istotną kwestią jest to, aby nie wykonywać wpisów na odwrocie strony.
Dziennik budowy to opracowanie które powinno być jednym z najistotniejszych dokumentów na placu budowy. Niestety często jest ignorowane i pozostawione na sam koniec budowy jako przykry odbiorowych obowiązek. Nie służy temu jego bardzo formalna postać. O wiele ciekawiej wyglądał by dziennik opatrzony zdjęciami z placu budowy, z nie dokońca formalnymi anegdotami, no niestety nigdy tak nie będzie.
To co wydaje się być realnym to prowadzenie dziennika budowy w formie elektronicznej. Każda z osób upoważnionych przez specjalny portal mogłaby wejść w e-dziennik i dokonywać swojego wpisu. Wydaje się być to dosyć realnym i w miarę prostym pomysłem zwłaszcza w dobie tak szybkiej informatyzacji każdego elementu życia.
Oczywiście wiele rzeczy w niniejszym artykule się nie pojawiło. Jednym z ważniejszym to np możliwość dodania protokołów lub szkiców do dziennika budowy, rozróżnienie między dziennikiem budowy, a dziennikiem montażu lub rozbiórki albo chociażby informację, że za dziennik budowy odpowiedzialny jest kierownik budowy (art 45 pkt 3).
Hej, jeżeli coś pomyliłem, chcesz się o coś zapytać albo chcesz się podzielić swoim doświadczeniem dotyczącym dziennika budowy, jego roli na budowie lub po prostu podobał Ci się (lub nie podobał ten artykuł), zostaw komentarz