30.04.2021
Prawo Budowlane
Art. 29.. 2.
Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, o którym mowa w art. 30, budowa:
13) przydomowych basenów i oczek wodnych o powierzchni do 50 m2;
Prawo wodne
Art.394.
9) wykonanie stawów, które nie są napełniane w ramach usług wodnych, ale wyłącznie wodami opadowymi lub roztopowymi lub wodami gruntowymi o powierzchni nieprzekraczającej 1000 m2 i głębokości nieprzekraczającej 3 m od naturalnej powierzchni terenu o zasięgu oddziaływania niewykraczającym poza granice terenu, którego zakład jest właścicielem;
Prawo wodne
Art 389
Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, pozwolenie wodnoprawne jest wymagane na:
1)usługi wodne;
2) szczególne korzystanie z wód;
3) długotrwałe obniżenie poziomu zwierciadła wody podziemnej;
4) rekultywację wód powierzchniowych lub wód podziemnych;
5) wprowadzanie do wód powierzchniowych substancji hamujących rozwój glonów;
6) wykonanie urządzeń wodnych;
7) regulację wód, zabudowę potoków górskich oraz kształtowanie nowych koryt cieków naturalnych;
8) zmianę ukształtowania terenu na gruntach przylegających do wód, mającą wpływ na warunki przepływu wód;
9) prowadzenie przez wody powierzchniowe płynące oraz przez wały przeciwpowodziowe obiektów mostowych, rurociągów, przewodów w rurociągach osłonowych lub przepustów;
10) prowadzenie przez śródlądowe drogi wodne oraz przez wały przeciwpowodziowe napowietrznych linii energetycznych i telekomunikacyjnych
Gdy rozważamy obiekt, który chcemy wybudować najpierw powinniśmy go odpowiednio zdefiniować. Gdy poszukamy definicji prawnej stawu odnajdziemy .!!TADAM!!... Nic nie odnajdziemy ponieważ wprost ustawodawca nie zdefiniował tego obiektu. Żaden przepis prawa wprost nie definiuje stawu. Ustawodawca wspomina o nim jako o urządzeniu wodnym. A jeżeli mówimy o urządzeniach wodnych to powinniśmy wczytywać się w Prawo wodne. W jednym z artykułów tegoż prawa czytamy taką "definicję" stawu:
Prawo wodne
Art 16
65) urządzeniach wodnych - rozumie się przez to urządzenia lub budowle służące do kształtowania zasobów wodnych lub korzystania z tych zasobów, w tym:
c) stawy, w szczególności stawy rybne oraz stawy przeznaczone do oczyszczania ścieków albo rekreacji,
Kacper Leszczyński
ul. Wyszyńskiego 13/1
83-340 Sierakowice
http://geodezyjnie.pl
tel. 798 555 180
email: Kacper@geodezyjnie.pl
NIP:5891963701
Kontakt
Czym jest staw w świetle przepisów?
Na jakie obiekty potrzeba pozwolenia wodnoprawnego?
Na jakie obiekty potrzeba zgłoszenia wodnoprawnego?
Czy budowa stawu wymaga decyzji o warunkach zabudowy i pozwolenia na budowę
Czy można wybudować basen wielkości stawu?
Stawy, oczka wodne, baseny i generalnie każdy akwen może budzić zachwyt w oczach nas samych, a co ważniejsze w oczach naszych sąsiadów. Oczywiście wiąże się to z potrzebą miejsca na działce i wyłożeniem części przyoszczędzonych pieniędzy ... ale ... a to żeby rybki wpuścić, a to żeby posiedzieć na kocyku, a to żeby potaplać sobie nogi w upalny dzień.
Rząd coraz głośniej mówi o dofinansowaniach na stawy jako obiekty retencyjne. I słusznie, gospodarka wodna już od wielu lat balansuje na granicy kataklizmu. Wody jest coraz mniej więc dobrym pomysłem jest jej oszczędzanie.
A jak to jest gdy chcemy ten staw wybudować? Czego potrzebujemy aby zarzucić wędkę? Stawy powinniśmy zgłosić, a może uzyskać na nie pozwolenie na budowę. A jak już zgłaszać to komu?
Osobiście uważam, że budowa w Polsce czegokolwiek jest obwarowana zbyt wieloma przepisami prawa jednakże jeżeli chodzi o urządzenia wodne, to faktycznie ktoś nad tym powinien czuwać. Z wodą nie ma zabawy. To nie jest niewyczerpalne źródło. To, że u nas pojawi się woda, nie znaczy, że tam gdzie poprzednio była nie odgrywała ważniejszej roli. Artykuł ten przedstawia warunki prawne wybudowania takiego stawu.
A więc powinniśmy rozpatrywać staw jako urządzenie wodne. Czy powinniśmy takie urządzenie zgłaszać, a może starać się o uzyskać pozwolenia na budowę? O tym przeczytamy w artykule 389 Prawa wodnego. W punkcie 6 tego artykułu znajdziemy informację, że wykonanie urządzeń wodno prawnych niestety lub „stety” wymaga pozwolenia wodnoprawnego.
Zgłoszenie wodnoprawne wymaga dostarczenia również odpowiednich załączników tj:
Mapę syt -wys z wrysowanym schematem planowanej inwestycji
Szkice i rysunki przedstawiajace urządzenie wodne
Wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
Dowód uiszczenia opłaty za zgłoszenie
Pełnomocnictwa jeżeli ich udzielamy
W przytoczonym artykule powyżej powinniśmy zwrócić uwagę na zdanie "o ile ustawodawca nie stanowi inaczej [...]". Przeczesując Prawo wodne można zauważyć, że ustawa reguluje czynności które podlegają zgłoszeniu wodnoprawnemu. W art 394 pkt 9 dowiadujemy się, że o ile staw nie będzie przekraczał 1000 m2 oraz głębokość nie będzie większa niż 3m staw możemy budować w oparciu o zgłoszenie wodnoprawne. Należy jednak dodać, że staw taki musi się samoczynnie napełnić poprzez wody opadowe lub powierzchniowe (kto spuszcza 3000m3 z kranu żeby robić staw rekreacyjny?).
Prawo Budowlane
Art. 29.. 2.
Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, o którym mowa w art. 30, budowa:
32)stawów i zbiorników wodnych o powierzchni nieprzekraczającej 1000 m2 i głębokości nieprzekraczającej 3m, położonych w całości na gruntach rolnych.
Pamiętajmy, że staw to urządzenia wodne, a te mogą wymagać uzyskania decyzji o warunkach zabudowy. Dotyczyło by to stawów które nie spełniają kryterium 1000 m2 oraz 3 metrów głębokości, lub spełniają te warunki ale leżą na terenach objętych dodatkową ochroną np. Natura 2000. Dodatkowo pamiętać należy również, że każda inwestycja musi być zgodna z planem miejscowym jeżeli plan taki obowiązuje.
W ustawie prawo budowlane czytamy , że nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia budowa stawów i zbiorników wodnych w określonych wyżej parametrach położonych w całości na gruntach rolnych.
Analizując temat od razu pomyślałem o basenie, ale ustawodawca mnie ubiegł. Nie należy interpretować definicji stawu przyrównując go do definicji przydomowego basenu lub oczka wodnego. Basen i oczko wodne możemy wybudować do 50 m2 bez zgłoszenia i pozwolenia na budowę
Ciekawostką jest, że stawy przeznaczone dla gospodarki leśnej mają inne obostrzenia. Przynajmniej wobec wydziału budownictwa. W tymże wydziale takie stawy nie wymagają zgłoszenia i pozwolenia o ile nie przekraczają 500 m2 i głębokości do 2m2.
Cały świat w tym i nasz kraj coraz bardziej się zabudowuje. Kostki, asfalty, kanalizacja deszczowa i inne systemy nie odprowadzania wody do gruntu sprawiają, że woda nie dociera tam gdzie powinna.
Ponadto woda podpowierzchniowa jest zabierana przez poprzez kopanie przydomowych studni. To wszystko zaburza obieg wody w naturze. Najgorsze jest to, że wstrzymujemy zasilanie wód podziemnych.
Do podlewania naszych ogrodów wykorzystujemy wodę pitną, która przeszła przez cały proces uzdatniania. Zużywamy coraz więcej wody słodkiej, przy czym zasób tych wód jest coraz mniejszy. Właśnie z tego powodu nasz kraj przechodził już przez wszystkie etapy suszy od atmosferycznej do glebowej. Zbieranie wody jest dobrą próbą oszczędzania tego czego mamy coraz mniej.
Stad apel ekologów i inżynierów środowiska – postawmy na retencję!
Wykorzystujmy wodę z głową. Zbudowanie stawu, może być dobrym początkiem zmian.
Hej, jeżeli coś pomyliłem, albo chcesz się podzielić swoim doświadczeniem z budowaniem stawu zostaw komentarz niżej!